Головна » Статті » Полювання! » Заяць.

Заєць-русак і полювання на нього.
Один з найбільш великих представників загону Зайцеподібні, дорослі особини досягають ваги 7 кг. Заселяє степу, лісостепу і відкриті простори в лісовій зоні Європи, Казахстану і Сибіру. Русак прекрасно уживається в культурному ландшафті – серед полів садів і городів, в чагарниках і перелісках. У глиб лісу не заходить, уникає суцільних лісових масивів.

У літній період заєць-русак зазвичай не відчуває потреби в кормах. Взимку, коли земля вкрита снігом і кормова база збіднена, змушений харчуватися сухими билинами і докопуватися до озимих, збирати клаптики сіна по дорогах і стежках, обгризати кору листяних дерев, що завдає відчутної шкоди лісопосадкам, розплідника, садам. При випаданні глибокого снігу русаки роблять перекочівлі, міняючи стації проживання за сезонами, залежно від достатку і доступності кормів. Сильні задні ноги і довгий тулуб дозволяють робити величезні стрибки і розвивати швидкість до 50 км / год і більше. Найбільш великі русаки мешкають в Башкирії. Татарії і деяких інших східних районах європейської частини Росії. Найдрібніші – в Закавказзі. Русак має відносно вузькі ступні лап, тому слід його більш витягнутий, ніж у біляка.

Заєць-русак як мешканець відкритих просторів значно більше, порівняно з біляком, страждає від хижаків. Але він менше схильний епізоотіям, особливо глистових інвазіях, видно тому, що мешкає в доступних сонцю місцях.

У боротьбі за існування крім швидкого бігу і протекційним забарвлення йому допомагає інтенсивне розмноження. У відносно м’яких кліматичних умовах перший приплід з’являється в січні-лютому, в середній смузі в березні, на півночі ареалу в квітні. Закінчується розмноження у вересні і навіть жовтні. Після 48-50 днів вагітності самка народжує цілком сформувалися покритих шерстю зайчат. Наступне спаровування слід відразу після пологів, тому самка встигає дати 3-4 виводки по 2-8 зайченят, частіше 3-4 в кожному.

Заячі шкурки йдуть на виготовлення високоякісних сортів фетру, дієтичне м’ясо зайця володіє високими смаковими якостями. Але особливо велике значення зайця-русака як цікавого об’єкту спортивного полювання.

Для русака, також, як і біляка, характерно заплутування слідів. Русак пересувається значніше швидше біляка, і його лежання можуть бути більш віддалені від кормових місць. Щоб збити зі сліду можливого переслідувача, русак не йде від місця жирування до лежання прямим шляхом. Перш ніж залягти, заєць петляє, багаторазово перетинаючи свій слід, робить сдвойкі, повертаючись до 30 м своїм же слідом назад. Робить знижки або кмітливості – великі стрибки в сторону від сліду. Лягає головою до свого сліду, щоб вчасно помітити переслідувача і піти приховано, поки він буде розплутувати його сліди.

Так само, як і при тропление біляка, мисливець повинен проявити максимум уваги, коли почнуться фінти русака – сдвойкі та знижки: рушниця неодмінно тримати в руках і в будь-який момент бути готовим до пострілу. Краща погода для полювання на русака – невелика нічна пороша без вітру. Тому як з полів, де сніг більш щільний, ніж у лісі, сніг швидко здуває, і слід, швидше за все, буде втрачено. Та й пересуватися по свіжій, м’якій пороші можна практично безшумно, що дозволяє підійти до зайця на вірний постріл; незайвим буде і білий маскхалат.

Стріляти по русак, як правило, доводиться значно далі, ніж за білякові, тому другий патрон, якщо такий буде потрібно, повинен бути з дробом не дрібніше одиниці або першого номера. При тропление русака мисливець повинен запастися терпінням, а з часом вміти безпомилково розрізняти слід, що йде з лежання або на лежання. Це значно заощадить ваш час і сили, а полювання зробить добутлива. Добути русака, якого в той же день вже піднімали з лежання, вкрай важко, так як він стає удвічі обережніше. Чим менше зайця-русака турбують в угіддях, як хижаки, так і мисливці, тим простіше на нього полювати.

У свій час я міцно захоплювався полюванням троплением. Причому, навіть коли займався промислової полюванням, не пропускав нагоди потропіть багатьох мисливських звірів. Цей спосіб полювання в багато разів більш захоплюючий і чесніше самоловного. Хоча на промисловий полюванні, де від результату може залежати добробут цілої родини, і те, і інше має місце бути. Полювання троплением не вимагає участі собак, як правило, вони будуть, за рідкісним винятком, тільки заважати, та полювання з собаками і неможлива з випаданням глибокого снігу. Тропление розвиває людини як у фізичному плані, так і в пізнанні способу життя диких тварин. Не потрібно велику кількість учасників, поодинці полювання троплением завжди проходить успішніше. Ну і звичайно вчить вас уважніше, з розумінням, придивлятися до життя лісу і влучно, часто навскидку, стріляти.

Якщо ви займаєтеся полюванням троплением у вільний час, вона дозволить вам здивувати друзів і домашніх екзотичною стравою з дичини. А в тайзі видобутий заєць – це смачна і поживна їжа, яка дозволяє знайти свіжі сили, а можливо і вижити, чого в житті не трапляється?

Категорія: Заяць. | Додав: AngelTim (07.04.2012)
Переглядів: 2483 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]