Головна » Статті » Мисливська зброя. » Зброя.

Як чистити рушницю.

Як чистити рушницю.

Завдяки дбайливому догляду і дбайливого поводження мисливська рушниця може прослужити вірою і правдою багато десятиліть. І, навпаки, при недбалому відношенні рушницю виходить з ладу за кілька років, а то й місяців.
У кожного мисливця свій погляд на те, як потрібно доглядати за зброєю. Одні відкривають збройовий сейф раз в два-три роки, інші – кілька разів на день. І те, і інше невірно.
Наприклад, ви побували на полюванні, постріляли і збираєтеся повертатися. Багато хто вважає, що чистку зброї можна відкласти до приїзду додому, адже сучасні рушниці мають хромовані зсередини стовбури, з якими, здавалося б, за короткий час нічого не станеться. Але таке ставлення не допустимо незалежно від того, про який рушницю йдеться – про імпортний або вітчизняного виробництва.
До чищенні рушниці потрібно приступати відразу, прямо на полюванні. Звичайно, якщо є повна впевненість в тому, що стріляти сьогодні вже не доведеться. Найголовніше – правильно підійти до чищення стволів, оскільки вони беруть на себе основне навантаження при пострілі і справляють істотний вплив на бій рушниці. Якщо вчасно цього не зробити, то незабаром в каналах стволів утворюються раковини, а потім і іржа. Тому незалежно від того, покриті стволи хромом чи ні, безпосередньо після стрілянини їх слід обробити будь-яким масляним складом в аерозольній упаковці. Це і спеціальні рушничні мастила вітчизняного виробництва, і імпортні засоби. Після закінчення стрільби досить відкрити рушницю і з боку казенної частини впорснути рідина всередину стовбурів. За час, поки ви будете добиратися додому, склад зробить свою справу: розм’якшить залишився нагар.
Але, незважаючи на те, що склади мають однакову упаковку, дія їх не однаково. Наприклад, рушнична нейтральна мастило вітчизняного виробництва має слабкі проникаючі властивості, тому час її впливу досить тривалий – до двох-трьох діб. Але зате вона дуже довго вивітрюється і чудово захищає метал. Мастила рідкої консистенції мають високі проникаючі властивості, вони миттєво просочують нагар і добре проникають на всю глибину утворилася іржі.
Незалежно від того, як і де перевозилася зброя – в салоні автомобіля, в багажнику, в жорсткому або м’якому кофрі, – слід почекати як мінімум годину до повного зникнення конденсату. Останній утворюється на всіх частинах рушниці при перепаді температури, коли зброя потрапляє з холоду в тепло.
Для чищення зброї потрібно не тільки фізична сила, але і набір спеціальних пристосувань, ганчір’я та олії.
Важливо знати, що сталевий спіральний йорж для видалення освинцювання можна застосовувати тільки для рушниць старих випусків, стовбури яких не хромовані. Адже хром в’язкий і нещільний метал, тому його дуже легко пошкодити. Для видалення освинцювання в хромованих стовбурах можна застосовувати йорж з латуні і міді. Спіральні йоржі для чищення хромованих стволів, як правило, не застосовуються.
Крім йоржів для чищення стволів використовують шомпола, які можуть бути несборнимі і збірними. Останні використовуються частіше. Збірній шомпол складається з трьох-чотирьох колін, скручується між собою спеціальними різьбовими втулками.
Їх випускають з дерева, пластмаси або алюмінію. Останнім часом з’явилося дуже багато шомполів з латунного прутка. Можна почистити зброю, не вдаючись до допомоги шомпола. У цьому випадку йоржі або Вішер зміцнюють на спеціальній мотузці, яку протягують через стовбури.
Перш ніж почати чистку, з рушниці потрібно зняти погонів і приготувати все необхідне. Чистити рушницю найкраще прямо в руках, а не, наприклад, на письмовому столі. Всі прилади, масла і т.д. краще покласти поруч. Бажано на відстані декількох метрів встановити включену настільну лампу, дивлячись на яку через стовбури можна контролювати якість чищення.
Спочатку на шомпол накручується Вішера, а на нього чиста біла дрантя – з її допомогою з стовбурів видаляється розм’якшений нагар. Увага! Не можна користуватися однією і тією ж ганчір’ям при чищенні декількох стовбурів. Якщо ганчір’я зі стовбурів виходить без слідів масла, саме час приступати до чищення «на суху». Для цього використовується шомпол з надітим на нього латунним або сталевим йоржиком. Після цієї процедури на стовбурах зсередини проявляються сліди освинцювання, що залишаються снарядом. Адже після проходження дрантя вони були практично не видно. Іноді суху чистку стволів називають «розпушування», оскільки при цьому змінюється структура освинцювання і в них добре проникає лужне масло.
Щоб відрізнити нейтральну мастило від лужної, нею досить змастити очищену наждаком латунну гільзу. Якщо гільза через деякий час потемніє, значить, мастило лужна. Мастило стволів лужним маслом здійснюють за допомогою того ж шомпола з навінченним на нього Вішера. Однак не слід накручувати на Вішер велика кількість дрантя, яка буде з працею проходити по каналу ствола. Краще всього зробити маленьку підмотку, рясно змочити лужним маслом і, злегка торкаючись стінок стволів, рясно без пробілів промазати їх. Можна з успіхом застосовувати для цього і звичайний щетинистий йорж.
Не можна не враховувати можливий небажаний вплив лужного масла не зовнішні частини рушниці – на вороніння, дерево. Тому лужним маслом обробляються тільки стволи зсередини. Після обробки стволів лужним маслом слід залишити їх на деякий час і приступити до чищення замкової частини рушниці. Для цього ганчірками, злегка змоченою нейтральним маслом, протирають всі металеві частини замків, не розбираючи їх. Внутрішню частину замків змазують все тієї ж нейтральної мастилом, капаючи в прорізи спускових гачків і шахти бойків. Так само змащують запірну частина рушничного замку стовбурів і запобіжник.
За той час, поки ви чистили замки, освинцювання в стволах під впливом лужного масла розпушуються і легко відокремлюються. Видаляють їх за допомогою сталевого або латунного йоржа, не знімаючи попередньо нанесеною лужної мастила. Після того, як освинцювання повністю видалені, стовбури протираються чистою ганчіркою до повного усунення залишків масла і змащуються зсередини звичайним нейтральним маслом.
Зовнішні металеві частини рушниці покриваються нейтральним маслом і злегка поліруються чистою ганчіркою. У такому стані рушницю потрібно залишити на кілька днів (зазвичай на три-чотири дні). За цей час з пор металу стовбурів в масло вийде ще незначна кількість освинцювання і нагару. Потім чистка стволів повторюється. Якість очищення стовбурів визначається за чистотою дрантя – якщо вона брудна, значить, чистка зроблена неякісно і її бажано повторити через кілька днів.
З обережністю потрібно підходити до чищення рушниць з чоков дуловими звуженнями: повністю вискочив через них йорж, як правило, входить назад з великими зусиллями. Тому його краще зняти з шомпола щоб уникнути поломки, а саму чистку стволів проводити у вертикальному положенні, уперши дульні зрізи в підлогу, на якому завчасно розстилається газета. При чищенні зброї слід стежити за тим, щоб масло не попадало на дерев’яні частини. Для догляду за ними використовують спеціальні меблеві поліролі матового або глянсового відтінку. Якщо на дерево все ж потрапив рушничні масло, його слід видалити, протерши поверхню сухою ганчіркою.
У сейфі зброю найкраще зберігати в змащеному стані. Однак перед виїздом на чергову полювання рушницю слід дістати і видалити залишки змащення. Особливо це стосується стовбурів, оскільки залишилася мастило сприяє підвищеному відкладанню на них освинцювання.
Сучасна наука не стоїть на місці, і в продажу час від часу з’являються нові засоби для чищення зброї, що дозволяють з легкістю видаляти зі стовбурів нагар і освинцювання. Проте до всього нового слід ставитися з великою обережністю. Наприклад, в наявному зараз у продажу складі для чищення стволів присутній аміак. Безсумнівно, це полегшує чистку зброї, але вода, присутня в основі цього миючого засобу, потрапляючи на зовнішні частини рушниці, зокрема на вороновані деталі і частини з легких сплавів, руйнує покриття і залишає білясті плями. Так що не варто ризикувати, віддаючи перевагу неперевіреною продукту. Старі помічники – лужні і нейтральні масла, випущені за сучасними технологіями, – це найкраще, що сегодгя можна порадити для чищення зброї.

Категорія: Зброя. | Додав: AngelTim (05.09.2012)
Переглядів: 4336 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
1 саша!!!!!!!!!!!!  
0
Всім привіт чистити усі мисливці знають як і кожний має свої фішки у чистці але лишній раз почитати непомішає (класна стаття)

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]